William T. Funk
Semmes 1978-1980

Commander William T. FUNK was born in Green Bay, Wisconsin on 12 September 1946. He enlisted in the U.S. Navy 8 July 1964 and attended Recruit Training at Great Lakes, Illinois. Subsequently,he attended Fire Control Technician (Missiles) class A and C schools at Bainbridge, Maryland and Mare Island, California, respectively.

During February 1966, he joined the Precommissioning Unit for the USS FOX (DLG-33) and after commissioning was transferred to the USS LYNDE MCCORMICK (DDG-8) serving off the coast of the Republic of Vietnam.

His next assignment was to the Naval Enlisted Scientific Education Program (NESEP) preparatory school in San Diego, California in June 1967 with the ultimate assignment to the NESEP unit at the University of Kansas. After receiving a Bachelor of Science in Electrical Engineering, he was commissioned as an Ensign on 17 May 1971.

Commander FUNK's initial commissioned assignment was in USS REEVES (DLG-24) where he served as Missile and Fire Control Officer deploying to the Western Pacific off the coast of the Republic of Vietnam. In February 1975, he reported to the Naval Post Graduate School in Monterey, California, graduating in June 1977 with a Masters Degree in Physics.

In August 1978, upon completion of the Surface Warfare Department Head course at Newport, Rhode Island, Commander FUNK reported to the USS SEMMES (DDG-18) as Weapons Officer. During this tour he deployed to the Mediterranean. In December 1980, he split-toured the USS MAHAN (DDG-42) where he served as Operations Officer in support of the Technical and Operational Evaluation of the New Threat Upgrade to the CG/SM 2 weapons systems. He attended the Surface Warfare Officer Prospective Executive Officer course in Newport, Rhode Island in November of 1982 and then reported to the Precommissioning Unit KLAKRING (FFG-42). The KLAKRING was commissioned in August 1983.

In November 1984, Commander FUNK reported Surface Warfare Officer School Command in Newport, RI where he served as Director, Combat Systems Training until February 1988. From February to June 1988, he attended prospective Commanding Officer pipeline training and on 29 July 1988 relieved as the Fourteenth Commanding Officer of USS TATTNALL (DDG-19). USS TATTNALL was decommissioned, CDR FUNK in Command, January 19, 1991. CDR FUNK retired from the Navy on the same date.

After retirement, Bill Funk worked as a Government Contractor for Technology Service Corporation supporting the AEGIS Weapon System from 1991 to 1998. From 1998 to Present, Bill FUNK provides Engineering Services to Cruisers' Yachts for new Yacht development.

Bill Funk is married to the former Vicki SKINNER of Norfolk, Virginia and they presently reside in Lena, WI. They have three grown children.

Return Home

WEBMASTER
Copyright 2002-2003 USS SEMMES (DDG 18) Association